Forum ventrue1.forumoteka.pl Strona Główna ventrue1.forumoteka.pl
Wampir:Maskarada i cross

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Recenzja: Większy Klucz Salomona

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ventrue1.forumoteka.pl Strona Główna -> Literatura
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ventrue1
Ten_Którego_Słowo_Jest_Prawem

PostWysłany: Nie Lis 18, 2007 2:03 pm    Temat postu: Recenzja: Większy Klucz Salomona Odpowiedz z cytatem

Skoro nie ma chętnych by zacząć ten temat to ja będę pierwsza.

Wrzucam wam moją ostatnią notkę z Magusa.

Większy Klucz Salomona
Wyd. FOX, seria Z biblioteki Wiedzy tajemnej, pozycja 9
Opracowanie: Celestyna Puziewicz
Dostępność: na rynku nakład został wyczerpany, pozostaje poszukiwanie w antykwariatach oraz na Allegro (obecnie co najmniej jedna osoba takowy sprzedaje)

Księga ta jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych średniowiecznych grimuarów, będąc jednocześnie typowym podręcznikiem Magyi Ceremonialnej tamtych czasów.

Zasadniczo całe dzieło znane jako Klucz Salomona dzieli się na dwie części: Mniejszy i Większy Klucz Salomona, z czego my zajmiemy się w chwili obecnej Większym.
Dla zainteresowanych wspomnę tylko, że o ile Większy Klucz przedstawia ogólne zasady i metody kontaktu z duchami i demonami, oraz podstawowe zasady praktykowania Sztuki jak również tworzenia jej narzędzi, o tyle Mniejszy Klucz, zwany także Goecją, tyczy się już bezpośrednio demonów, ich charakterystyk jak również sposobów przywoływania co dla wielu osób może być jeszcze bardziej wątpliwe moralnie niż treść innych ezoterycznych dzieł.

Nie wiadomo, kiedy treść księgi została spisana, ani kto naprawdę był odpowiedzialny za słowa które zajęły miejsce na jej kartach. Powszechnie jej autorstwo przypisuje się biblijnemu Królowi Salomonowi, jednemu z największych i najznamienitszych Magów świata, który swe talenty otrzymał jako Boże błogosławieństwo, a którego mądrość i sprawiedliwość stała się legendarna.

Nie ma tez jednej zgodnej wersji całości dzieła, gdyż przez wieki znajdowano całkiem sporo pojedynczych rękopisów (znajdujących się obecnie w British Museum), które różnią się między sobą szczegółami. Kompilacja której efektem jest przedstawiona pozycja wykonana została na podstawie właśnie tych rękopisów, z zastrzeżeniem osoby odpowiedzialnej za tą pracę, że wiele powtarzających się fragmentów lub tych które zostały wymienione w Mniejszym Kluczu z interesującej nas pozycji zwyczajnie usunięto.

Podobnie usunięto opis rytualnego zabijania zwierząt i obdzierania ich ze skóry- jako bardzo wątpliwy moralnie w obecnych czasach (Średniowiecze nie było tak przewrażliwione) i wcale niekonieczne dla powodzenia operacji magicznych, gdyż spokojnie można było je zastąpić czymś innym.

Pomijając te drobne modyfikacje możemy jednak z całym przekonaniem uznać, że podobnie jak dzieło to było bardzo wysoko cenione przez okultystów różnych czasów, także dla nas reprezentuje ono bardzo dużą wartość- nawet jeśli nie jako podręcznik współczesnej Magyi Ceremonialnej (niestety, zdobycie większości wymienionych w tej księdze niezbędnych składników i narzędzi może nie tylko przysporzyć trudności drobiazgowemu Magowi, ale nawet okazać się niemożliwe. Stąd tez większość z nich musi być zastąpiona przez popularniejsze obecnie odpowiedniki, co mimo wszystko zmienia samą strukturę i podane przepisy), to przynajmniej jako poglądowe dzieło ukazujące nam, jak ewoluował ten rodzaj Sztuki i jak ona sama uprawiana była wieki temu.
Osobiście nie bardzo wyobrażam sobie jakiekolwiek zajmowanie się Magyą na poważnie, bez poznania grimuarów pokroju Klucza Salomona oraz jemu podobnych, gdyż to na ich gruncie wyrosły najpopularniejsze w teraźniejszych czasach rodzaje Magyi.

Nie można zacząć budować piramidy od góry, zamiast od podstaw.

Niestety, doświadczenie pokazuje, że ta zasada coraz częściej jest pogwałcana i masa zapaleńców rzuca się nie tylko w wir samego zajmowania się Sztuką bez poznania jej podstaw i korzeni, ale nawet już na samym początku praktyki (jak często nie poprzedzonej teorią, zastanowieniem się czy rozważeniem tego, co pragnie się uczynić?) próbują oni zajmować się rytuałami wymagającymi dużej wiedzy, roztropności- i nie ukrywajmy- najbardziej niebezpiecznymi.

Wracając do meritum sprawy, czyli Większego Klucza Salomona, warto wspomnieć o podstawowych faktach dotyczących tej pozycji, a mianowicie między innymi o jej podziale na dwie księgi.
Chcąc pokrótce określić, czym zajmuje się każda z nich i w jakim tonie są one pisane, najlepiej jest przytoczyć fragment samego tekstu, co tez zostanie uczynione w dalszej części tekstu.

KSIĘGA PIERWSZA

„ - O synu mój, Roboamie ! Zachowaj mądrość moich słów, widząc, że ja, Salomon, otrzymałem ją od Pana.
I odpowiedział Roboam.
- Czym żem ja, niegodny, zasłużył na podążanie w takich sprawach śladami mego ojca Salomona, którego sam Bóg uznał godnym powierzenia mu poprzez Jego Anioła wszystkich tajemnic?
I rzekł Salomon.
- Wysłuchaj mnie, o synu mój, przyjmij moje słowa i dowiedz się o cudach Boga (...)”

Wstęp do Księgi Pierwszej

Tymi oto słowami zaczyna się Księga pierwsza- słowami Salomona skierowanymi do jego syna Roboama, który to ma zostać strażnikiem wiedzy swego ojca.
Przedstawiają one pokrótce historię Salomona- historię obdarowania go przez Boga wiedzą tajemną, oraz zaprzysiężenia wedle którego zobowiązany jest on do strzeżenia wyjawionych mu sekretów.
Taką samą przysięgę na swym synu wymusza stary Król, by tym samym uchronić ideę sztuki przed niegodnymi poznania jej praw.
Przytoczona jest też historia na temat tego, jak odzyskano zapieczętowane pergaminy Salomona oraz co z nimi uczyniono, jednak nie ma sensu tutaj tego opisywać. Zainteresowani sami powinni przeczytać ową historię.
Dalej przechodzimy już do zasadniczej i bardziej praktycznej części księgi, czyli rozdziałów mówiących o zasadach przeprowadzania operacji magicznych, ich wymogach zewnętrznych (dni, godziny, komponenty), poprzez spis modlitw niezbędnych do odprawienia, spowiedź Egzorcysty aż do samych Inwokacji mających na celu przywołać pożądane duchy i przymusić je do posłuszeństwa.

Następnie pojawia się fragment mówiący o bezpośrednim kontakcie z duchami i demonami oraz opis modlitw i rytuału mającego je odesłać po wypełnieniu przez nie swego zadania.

Kiedy już wszystko na temat samego rytuału komunikacji z bytami ponadnaturalnymi zostanie powiedziane, natrafimy na niezwiązane z tym rytuałem pomniejsze rytuały albo eksperymenty mające przynieść określone korzyści czy efekty, pod warunkiem wykonania ich zgodnie z zaleceniami.
Do rytuałów tych zaliczają się między innymi: eksperyment dotyczący niewidzialności, zrobienie dywanu do porozumiewania z duchami czy tez sposób wykonania magicznych podwiązek.

Na końcu księgi pierwszej znajdujemy jeszcze wskazówki dotyczące wykonania specjalnych operacji magicznych i ich zasad.

KSIĘGA DRUGA:

„To dzieło Salomona jest podzielone na dwie księgi. W pierwszej mogłeś się dowiedzieć, jak unikać błędów w eksperymentach i przyzywać duchy. W drugiej zobaczysz, jak sztuki magiczne doprowadzać skutecznie do celu i do końca.
Żadne dzieło sztuki nie zostanie zakończone, jeśli Mistrz lub Egzorcysta nie będzie miał go w pełni pod swoją kontrolą, czyli rozumiał go dogłębnie, gdyż bez tego nigdy nie osiągnie celu.
Dlatego najgoręcej proszę i wzywam osobę, w której ręce trafi ten Klucz Tajemnic, by go nie przekazała komuś, kto nie jest wierny, zdolny do zachowania tajemnic i biegły w Sztuce. I najpokorniej błagam właściciela tego , na Niewysłowione Imię Boga złożone z czterech liter, IOD, HE, VAU, HE, i na imię ADONAI i wszystkie inne święte imiona Boga, by cenił to dzieło jak własną duszę i nie dał zeń korzystać głupcom i niemądrym.”

Wstęp do Księgi drugiej

Księga druga, jak już zostało wcześniej wspomniane, odnosi się bezpośrednio do Sztuki, jej narzędzi, wymaganych do przeprowadzania rytuałów miejsc, spisu modlitw używanych podczas wykonywania narzędzi magicznych oraz do przygotowań do wykonania rytuału.

W przeciwieństwie do Księgi Pierwszej nie ma tutaj opisu samych rytuałów mających przynieść Magowi określone korzyści dzięki kontaktom z istotami nadnaturalnymi czy wykonanie skomplikowanych działań- jeśli już jest opisany jakikolwiek proces, to odnosi się on zasadniczo do przygotowania do rytuału bądź jest opisem metody wykonania rytualnego narzędzia i jego konsekracji.

W księdze drugiej zapoznać się możemy z tematami tak przyziemnymi jak określenie rodzaju używanej do rytuałów szaty i butów, sposobów jej wykonania, przejrzenia spisu niezbędnych narzędzi magicznych wraz z napisami które należy nanieść na poszczególne przedmioty, konsekracji tychże narzędzi, oraz ze wszelkimi innymi tematami wiążącymi się z wstępem do przeprowadzania operacji i niezbędnymi do tego elementami.

Zapewne o treści Wiekszego Klucza Salomona można by napisać o wiele więcej niż wyszło tu spod mojej ręki, jednak ja nie widzę powodu ku temu, by właśnie w tym miejscu tego dokonywać.

Chociaż Klucz jest dziełem, którego dobre opracowanie zapewne zajęłoby objętościowo więcej niż sama księga, nie ma żadnego sensu rozpisywać się nad każdą jego kartką, jeśli czytelnik do tej pory sam się z nim nie spotkał.
Gdyby jednak zdarzyło się tak, że czytający to już miał w rękach Klucz, to zapewne sam doskonale rozumie, że przedstawianie masy przemyśleń i interpretacji tematów z jego kart w streszczeniu jest bezcelowe- każdy, kto przeczyta oryginał sam będzie miał dosyć własnych opinii na jego temat by nie musieć zmuszać się do czytania i opierania się na cudzej.

Streszczenie czegokolwiek nie ma służyć wpojeniu czytającemu całej wiedzy zawartej w opracowywanym materiale, ale krótko zakomunikować mu, o czym dany materiał mówi a potem zachęcić do przeczytania oryginału dzieła (o ile czytający już tego nie zrobił).
Śmiem twierdzić, że to udało mi się tu zrealizować- dalszą inicjatywę pozostawiam tym, którzy opisaną pozycja mogliby być zainteresowani.

Chcąc zamknąć temat trzeba jednak napisać jeszcze kilka słów na koniec- szczególnie cennych dla tych którzy z dziełami Salomona nigdy do tej pory nie mieli kontaktu:

Połączenie obu Ksiąg Klucza Salomona daje nam kompletny obraz podręcznika Magyi Ceremonialnej- zarówno pod względem teoretycznego przygotowania merytorycznego i wyjaśnienia roli narzędzi w tego rodzaju magyi, jak również coraz rzadziej obecnie opisywanego w bieżących publikacjach sposobu wykonywania operacji magicznych, które tutaj przedstawione są pieczołowicie i z najdrobniejszymi szczegółami.

Właśnie te czynniki decydują o wartości tego dzieła dla każdego potencjalnego Magusa, a nie fakt, iż opisane rytuały są przestarzałe, bo przecież każdy z odrobina Woli jest w stanie zmodyfikować je do swoich potrzeb.

W Kluczu Salomona używanym dla potrzeb teraźniejszych nie jest najważniejszym, aby wykonywać opisane tam rytuały dokładnie zgodnie ze wszystkimi wskazówkami i z użyciem wymienionych tam narzędzi, ale aby w ogóle poznać strukturę tworzenia rytuałów i powagę obrzędu.

Nie mamy technicznych możliwości dokonania wszystkiego, co tam jest opisane- ponadto nie mamy tez takiej potrzeby.
Ewoluują czasy, ewoluuje też Magya oraz cele które przed sobą stawia każdy Mag.
Oznacza to nie mniej nie więcej niż tyle, że całkiem duża część salomońskich rytuałów, nawet gdyby mimo wszystko hipotetycznie zadziałała, okazałaby się dla nas całkowicie nieużyteczna.
Na co komu dzisiaj rytuał mający powodować, że myśliwy nie schwyta danego dnia zwierzyny?

Jeśli jednak sami zdołamy wydobyć głębię ze słów spisanych w Kluczu Salomona zyskamy bardzo wiele- może nie tyle przepis na gotowy do wykonania rytuał, co praktyczną wiedzę jak typowy rytuał Magyi Ceremonialnej powinien wyglądać i jak taki wykonać przy zastosowaniu posiadanych narzędzi i środków.
Poznamy tez różnorodność fundamentów Sztuki takiej, jak wygląda obecnie oraz zarys konturów jak przebiegał dotychczas jej rozwój. To zaś może nam chociaż trochę rozjaśnić wizję jak może wyglądać przyszły rozwój Magyi i w jakim podążyć kierunku.

To naprawdę duża i ważna wiedza, skompresowana w jednym dziele i nie wymagająca żmudnego poszukiwania po opasłych tomach- wiedza, która każdemu kto aspiruje do tytułu Adepta czy Maga jest niezbędna choćby w stopniu minimalnym.

Podsumowując, Większy Klucz Salomona jest grimuarem, który wręcz muszę polecić każdemu, kto pragnie z Magyi uzyskać nie tylko szybki efekt (to tak się w ogóle da?) ale także gruntowną wiedzę oraz mnóstwo tematów do przemyśleń, jak również sporą partię materiału do ewentualnego przerabiania i dostosowywania do swoich potrzeb.
Zapewne niejedna osoba, która podejdzie do tego tematu na poważnie, zacznie nad nim snuć rozważania i uczciwie praktykować, uzyska tak potężne i ciekawe efekty, o których nawet Salomonowi się nie śniło.
A nawet jeśli nie, to przynajmniej będzie mogła uczciwie przyznać, że pracowała z materiałem napisanym na naprawdę wysokim poziomie i będącym intelektualnym wyzwaniem, zamiast zaczytywać się w stertę papkopodobnych i bardzo licznych współczesnych publikacji.

Ostatnio zmieniony przez Ventrue1 dnia Nie Paź 05, 2008 11:51 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Sylwia

PostWysłany: Nie Gru 04, 2016 9:11 am    Temat postu: Forumoteka.pl Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
as
Gość

PostWysłany: Sro Sty 30, 2008 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam czy posiada ktoś Wiekszy klucz Salomona?
Powrót do góry
Ventrue1

PostWysłany: Czw Sty 31, 2008 1:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko w wersji książkowej obawiam się.

BYĆ MOŻE znalazłaby się anglojęzyczna wersja cyfrowa, ale mam poważne wątpliwości.

Pozdrawiam

"Noc wyostrza zmysly, wzmaga kazde doznanie, ciemnosc porusza i budzi wyobraznie, cisza pokonuje skrupuly..."
Powrót do góry
Goratrix
Primogen

PostWysłany: Pon Kwi 21, 2008 10:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dorzuć do koszyczka dla mnie, wpisz w kartę biblioteczną i zabieram.

I napisz w końcu coś z tego na Chantrę, bo wystartować z tym nie możemy od tak długiego czasu.

" My?lisz, ?e to JA szuka?em naszego wygnania?! Ty ze wszystkich ludzi? Wola?bym setki okrzyków "heretyk" i tysi?ce mieczy Tzimisce ni? pogardliwe s?owa Zakonu tamtej okropnej nocy... Ale je?li za nami nie pod??? tedy pozwólmy im wymrze?, jak smokom, których skamienia?e szkielety wygrzebuj? z brzegów cliffu."

Goratrix do Meerlindy, 1202rok
Powrót do góry
pri
Gość

PostWysłany: Nie Cze 28, 2009 9:34 pm    Temat postu: Pytanie Odpowiedz z cytatem

Czyje przekłady warto kupić i gdzie.Chodzi mi zarówno o Duży jak i Mały Klucz..[/b]
Powrót do góry
Sylwia

PostWysłany: Nie Gru 04, 2016 9:11 am    Temat postu: Forumoteka.pl Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Ventrue1

PostWysłany: Nie Cze 28, 2009 11:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najpopularniejszy przekład Większego Klucza- i ten który ja posiadam i recenzowałam- to poniższy:

http://allegro.pl/item672882172_wiekszy_klucz_salomona.html

Z Mniejszego najpopularniejsze wydanie to poniższe:

http://sklep.tarotnet.pl/product_info.php?products_id=22132

Osobiście nie wiem czy są jakieś inne wydania- być może, ale ja się z nimi do tej pory nie spotkałam jeszcze.

Mniejszego nie posiadam jak do tej pory, może nadrobię to po powrocie z Portugalii, do tej pory jednak nie mogę nic więcej na jego temat powiedzieć- szczególnie jeśli chodzi o przekład.

Pozdrawiam

"Noc wyostrza zmysly, wzmaga kazde doznanie, ciemnosc porusza i budzi wyobraznie, cisza pokonuje skrupuly..."
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ventrue1.forumoteka.pl Strona Główna -> Literatura Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 5+2 =

Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach