Forum ventrue1.forumoteka.pl Strona Główna ventrue1.forumoteka.pl
Wampir:Maskarada i cross
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wiara

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ventrue1.forumoteka.pl Strona Główna -> MORALNOŚĆ
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ventrue1
Ten_Którego_Słowo_Jest_Prawem


Dołączył: 12 Paź 2007
Posty: 424

PostWysłany: Czw Paź 02, 2008 2:05 pm    Temat postu: Wiara Odpowiedz z cytatem

Wiara w systemie Wampira jest cechą skomplikowaną i rzadko spotykaną, chociaż nie wymarłą.

Jak widać po naszych wampirkach to się zdarza i to nie zawsze aż tak rzadko, a wierzący do wierzącego ciągnie (słynne Elizyjne Kółko Różańcowe czy namiot dla chrześcijan).

Pytanie brzmi jednak: czym tak naprawdę jest ta wiara? Czym jest ona dla istoty, której wmawiają, że została potępiona?

I jak to wszystko działa?

Jak to się dzieje, że taki osobnik potrafi wręcz doświadczać cudów?
Czy nie jest to podobne do czynienia Magyi? Kiedy to modlitwa jest aktem Woli, a skupienie i energia poświęcana temu potrafią się skumulować i dać efekt?
I czy czasem to nie jest trochę tak jak z Paradygmatem w Magu: "wiara" nie przypomina działania Paradygmatu, kiedy to człowiek "wierząc" w coś potrafi spowodować, że wampir itp nie zdoła podejść i go zranić, podczas gdy coś co całkowicie stoi w sprzeczności z Paradygmatem potrafi nie zadziałać? (np. wypadek samochodowy nie spowoduje szkód gdy uczestnik będzie całkowicie przekonany, że niemożliwym jest by coś mu się stało)?

Albo to jednak jakaś istota odpowiada na modły, niekoniecznie ta, którą modlący się mają za Boga?


Co sądzicie na temat Wiary i jej odgrywania u postaci?
I jaką role potrafi w tym odgrywać wiara samego gracza? Pomaga, przeszkadza?
I czy da się dobrze odegrać Wiarę nie znając jej błogosławieństwa z własnego życia?

_________________
"Niech Honor bedzie twa tarcza, twoim mieczem, twoim plaszczem: pozwól Ventrue zachowac twarz, a zajdziesz daleko."

"Noc wyostrza zmysly, wzmaga kazde doznanie, ciemnosc porusza i budzi wyobraznie, cisza pokonuje skrupuly..."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gabriell Cortez
Archont


Dołączył: 14 Lut 2008
Posty: 155
Skąd: Z Camarilli... podobno

PostWysłany: Pią Paź 10, 2008 5:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawy temat i całkowicie zlekceważony.


W sprawie Maga się nie wypowiem bo nie znam systemu na tyle, ale o samej wierze mogę rzucić kilka słów.

W mojej skromnej opinii gracz, który sam nie wierzy, albo kiedyś nie wierzył- nie będzie potrafił poprawnie odegrać Wiary bo nie rozumie jej idei i tego jak to wygląda. To jakby ślepiec opowiadał o koloroach.
Odczucie jest potrzebne by móc je ubrać w słowa i przedstawić innym i wiara nie jest tu wyjątkiem,

Czym jest waira dla wampira- tu każdy udzieliłby innej odpowiedzi. Dla jednego to czcza mżonka i bajeczka na dobranoc, podobnie jak widzą to niektórzy ludzie.
Dla innego zaś może być wszystkim co mu pozostało w nieżyciu i jedynym jego światłem.
Właśnie taki wampir może najmocniej wierzyć w boskie miłosierdzie, które ponoć jest większe od każdego grzechu i ułomności.

A cuda?
Cuda się zdarzają, czasem. Zwykłym ludziom, wyznawcom, zaangażowanym w to o co proszą.
Dlaczego więc nie miałoby się spełnić wampirowi, jeśli prosi dość mocno i wierzy jak inni? Samfakt tego, że nie wszystkie jego tkanki działają jak potrzeba i rpzekroczył granice śmerci ma go dyskwalifikować?
Nasuwają mi się tu na mysl świadectwa ludzi którzy umarli i wrócili- oni nie mówią, że Bóg jest na nich zły, ma pretensje. Mówią o świetle, bezpieczeństwie i miłości.
A tak samo przekroczyli granicę śmerci i wrócili jak wampir.


Ja uważam, że to jak Wiara będzie działała zalezy tylko i wyłącznie od osobnika i jego relacji z Bogiem.
Jak u ludzi.

_________________
"I'm the Justicar of the Camarilla; you have violated my laws"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Vorg
Archont


Dołączył: 29 Kwi 2008
Posty: 180

PostWysłany: Pią Paź 10, 2008 6:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może nie powinienem się wypowiadać. Zbyt mało znam się na wampirze, a wierzącym człowiekiem tez nie jestem, ale niektóre moje postaci maja prawdziwą wiarę. Czy jestem człowiekiem wierzącym nie. Czy potrafię odgrywać to że moja postać to ma, nie mnie to oceniać.
Piszesz Gabriellu o Jedynym, a co z innymi bogami? Kali, Sziwą, Manitu, Shaitenem, czy choćby Mantusem. Tym którzy w nich prawdziwie wierzą ma być nieudostępnione prawdziwa wiara? Oni tez wierzą że ich bóg ich wysłucha, i często słucha. Moim zdaniem bohater może nawet wierzyć w ty że ochronny krąg który zrobił, zatrzyma wampira, i czasami tak się staje bo to jest Potęga Wiary (w Krąg). Może to nie Bóg zatrzymuje wampira a siła woli innej jednostki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ventrue1.forumoteka.pl Strona Główna -> MORALNOŚĆ Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 3+4 =


 
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum